BROŠURU IZDAO: |
Opstruktivna apneja u spavanju Uslijed opuštanja mišića ždrijela dolazi do zapadanja baze jezika i stražnjeg zida ždrijela te djelomičnog ili potpunog zatvaranja dišnog puta. Uslijed nemogućnosti prolaska zraka u pluća dolazi do nedostatka kisika u krvi na koji reagira mozak, budi bolesnika iz sna i omogućuje ponovo disanje. Bolesnik se obično ne sjeća ovih epizoda buđenja. Uslijed ponavljanih epizoda buđenja (kojih može biti i do nekoliko stotina tijekom cijele noći), bolesnik ne može postići stadije dubokog sna te se u jutro budi umoran i pospan. Ako je zatvaranje dišnog puta samo djelomično, tada nastaje hrkanje. Većina pacijenata nije svjesna tih događaja tijekom noći. Najčešće partner u krevetu zamjećuje epizode prestanka disanja, a u slučaju glasnog hrkanja napušta spavaonicu.
Centralna apneja u spavanju Uslijed izostanka podražaja za disanje iz mozga. Centralna apneja je znatno rjeđa od opstruktivne, a nastaje kada mozak ne šalje podražaje u mišiće za disanje. Bolesnik se obično budi s osjećajem nedostatka zraka, a prisutna je i prekomjerna dnevna pospanost. Najčešći uzrok centralne apneje su bolesti srca ili moždani udar. Osobe s centralnom apnejom često pamte epizode noćnog buđenja. Miješana apneja u spavanju Dolazi do zatvaranja dišnog puta često u kombinaciji s izostankom dišnog napora. Ustvari, radi se o kombinaciji opstruktivne i centralne apneje u spavanju.
Prikaz – opstruktivna apneja u spavanju FAKTORI RIZIKA ZA NASTANAK APNEJEBolest se najčešće javlja poslije 30. godine života, nešto češće u muškaraca nego žena, ali se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, pa i u djece.Opstruktivna apneja 1. Prekomjerna tjelesna težina 2. Opseg vrata > 44 cm 3. Usko ždrijelo, veliki krajnici, velika resica, mala brada 4. Opstruktivna apneja u obitelji 5. Korištenje alkohola, sedativa 6. Pušenje (do 3 puta veći rizik pojave opstruktivne apneje nego kod nepušača)
Centralna apneja 1. Bolesti srca (fibrilacija atrija i dekompenzacija srca) 2. Moždani udar, tumori mozga (poremećana sposobnost mozga u regulaciji disanja)
Simptomi Prekomjerna dnevna pospanost unatoč dovoljno dugom spavanju Glasno hrkanje, jače izraženo u opstruktivnoj apneji Epizode prestanka disanja od nekoliko sekundi do dvije minuta, a potom naprasno buđenje Buđenje s osjećajem suhoće usta Jutarnja glavobolja, smetnje koncentracije, razdražljivost KOMPLIKACIJE APNEJE U SPAVANJUApneja u spavanju je ozbiljna bolest sama po sebi, a isto tako povezana je s nizom komplikacija.1. Komplikacije srčanog i krvnožilnog sustava Uslijed smanjene razine kisika u krvi (kao posljedice opstrukcije dišnog puta) dolazi do porasta krvnog tlaka. Što je apneja težeg stupnja, to je rizik povišenog krvnog tlaka veći. Ukoliko osoba već boluje od neke srčane bolesti, apneja tada može biti i uzrok iznenadne smrti. Dakle, opstruktivna apneja može pogoršati postojeću srčanu bolest, dovesti do poremećaja srčanog ritma, moždanog udara i iznenadne smrti bolesnika. Kod centralne apneje srčana bolest je obično uzrok apneje, a rijetko posljedica. 2. Dnevni umor i pospanost Uslijed učestalih epizoda buđenja bolesnik ne može postići stadije dubokog sna te zbog toga nema ni potrebnog odmora organizma. Bolesnik je ujutro pospan, razdražljiv, često ima glavobolju, otežanu koncentraciju, zaspi u tijeku posla ili za volanom automobila.
Osobu s apnejom u spavanju često se na poslu krivo shvaća kao neradnika. Školska djeca i adolescenti obično imaju probleme s učenjem, ne mogu se koncentrirati niti zadržati pažnju na dulje vrijeme.
3. Povećani rizik od operativnih zahvata (opća anestezija) Zbog poremećaja disanja u položaju na leđima kod osobe s apnejom u spavanju, obvezatno treba preoperativno o tome informirati anesteziologa (povećani rizik za op. zahvat).
4. Sociološki moment Zbog glasnog hrkanja, partner često napušta spavaću sobu, dolazi do svađa i raspada brakova. Nije ni zanemariv moment razdražljivosti i psihičke deprivacije osobe oboljele od apneje, a često je pridruženo učestalo noćno mokrenje i impotencija. Gastroezofagealni refluks češće se nalazi kod bolesnika s apnejom. Djeca koja boluju od apneje u spavanju često su hiperaktivna pa i zbog toga imaju probleme u školi.
DIJAGNOSTIKA
|
Napomena: – osobe koje imaju redovitu terapiju u kojoj su uključeni sedativi ne moraju izbjegavati primjenu terapije radi snimanja. |
Kome i gdje se moram javiti kod prijema u kliniku?
• Osobe koje su naručene u svim danima u tjednu osim petka, dolaze u 20,00h (navečer) u Kliniku.
• Pacijenti naručeni petkom dolaze u 8,00h (ujutro).
• Na večer se obavljaju rutinske laboratorijske pretrage: vađenje krvi, plinska analiza art. krvi, EKG, RTG srca i pluća. Nakon toga ispunjavaju se skrining upitnici, a potom se pacijent smješta u sobu gdje će se obaviti snimanje. Dijagnostičko snimanje treba početi u vrijeme kada pacijent kod kuće obično odlazi na spavanje. Polysomnografsko snimanje završava ujutro u 6,00h.
• U 8,00 (ujutro) se obavlja spirometrija. Nakon toga nema daljnih pretraga sve do navečer, kad se ponavlja polysomnografsko snimanje.
Napomena:
– snimanje mora započet najkasnije u 23,00h. |
Za osobe koje dolaze na kontrolnu polysomnografiju
• Nakon pribavljanja CPAP aparata za kućnu primjenu isti se koristi tijekom 1-2 mjeseca i potom se pacijent naručuje na Kontrolnu polysomnografiju.
Napomena: – prilikom nabavke CPAP aparata ovlašteni dobavljač postaviti će parametre tlakova prema uputi iz otpusnog pisma. |
• Na kontrolni pregled je potrebno ponijeti svoj CPAP aparat.
• Bez polysomnografskog snimanja ne može se pretpostavljati je li primjena CPAP aparata efikasana.
• Ako parametri polysomnografije s pacijentovim CPAP-om nisu zadovoljavajuči, potrebno je ponoviti polysomnografsko snimanje s bolničkim CPAP-om da se utvrde nepravilnosti.
• Bitno je naglasiti, da je kod znakova infekcije sinusa ili srednjeg uha, primjena CPAP-a privremeno kontraindicirana. Obzirom da CPAP upuhuje zrak koji isušuje sluznicu nosa i usta, važno je preventivno ovlaživanje zraka putem ovlaživača koji je dio aparata. Kao sredstvo ovlaživanja koristi se destilirana
voda. Isto tako je važna zaštita sluznice nosa, kapima koje će ordinirati liječnik.